

TECTO
Dwukondygnacyjny dom jednorodzinny dla 4-6 osób o powierzchni użytkowej 142 m2




Nowoczesny, ciekawie zaprojektowany dom, który urzeka niesamowitą przestrzenią i wyróżnia się na tle innych domów – to budynek zaprojektowany dla pewnych siebie osób, które cenią sobie prostotę i wyjątkową formę. Wnętrze oferuje duże możliwości aranżacji, dzięki niewielkiej ilości elementów nośnych i wysokim kondygnacjom. Na parterze zaprojektowaliśmy dużą otwartą cześć dzienną, która obejmuje salon, jadalnię oraz kuchnię. W dalszej części domu znajdują się: sypialnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Przestrzeń na poddaszu zaaranżowana w całości jako część nocna. Składa się na nią trzy sypialnie przestronna garderoba i łazienka.
Dom jednrodzinny TECTO zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami i osiągnięciami w zakresie budownictwa. Wyposażony w wiele udogodnień dla mieszkańców. Dom jest skonstruowany z samonośnych prefabrykowanych paneli z wewnętrznym szkieletem drewnianym z uszlachetnionego drewna klejonego KV o wysokich parametrach mechanicznych i zabezpieczony przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych.
Najważniejsze cechy wyróżniające go spośród innych dostępnych na rynku konstrukcji to:
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Przez zastosowanie wielowarstwowych przegród zewnętrznych uzyskaliśmy bardzo niski współczynnik zużycia energii dla celów grzewczych, który zgodnie z przeprowadzonym audytem energetycznym wynosi 15,6 W na m2 na rok co sytuuje naszą konstrukcję w kręgu domów pasywnych. Jest to tym bardziej adekwatne do takiej kwalifikacji, że satandardowo dom ten jest wyposażony w pompę ciepła dla celów grzewczych, a jej prądochłonność jest zaspakajana przez zastosowanie do jej zasilania umieszczonych na dachu ogniw fotowoltaicznych o mocy 3 kW. Taki zestaw sprowadza w bilansie rocznym koszty ogrzewania domu do zera.
EKOLOGIA
Wszystkie materiały użyte do produkcji są atestowane i dobrane pod wzgędem braku wpływu na środowisko oraz na zdrowie i samopoczucie mieszkańców domu. Podstawowe surowce będące składnikami elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych są przetworzonymi występującymi naturalnie materiałami jak drewno, ceramika, kamień czy magnezyt będący głównym składnikiem przegród zewnętrznych i wewnętrznych.
Do wentyacji zastosowano zestaw przewodów, cichych wentylatorów oraz rekuperatora, który oprócz funkcji filtracyjnych daje łagodny klimat wewnątz budynku, a ciągła wymiana zużytego powietrza chroni przed rozwojem drobnoustrojów i powoduje niemożność wykraplania pary wodnej.
Dom może być wyposażony przy braku kanalizacji w wysokowydajną i biologicznie neutralną przydomową oczyszczalnię ścieków ze specjalnym systemem rozprowadzenia podziemnego co daje długotrwałe okresy braku potrzeby wywozu pozostałości po oczyszczeniu.
Opcjonalnie proponujemy także zastosowanie podziemnego zbiornika na wody opadowe, który oprócz zadań retencyjnych umożliwia bezkosztowe używanie wody do celów podlewania ogrodu, prania, spłukiwania WC przy zastosowaniu odpowiedniej pompy.
FUNKCJONALNOŚĆ
Dom posiada bryłę zwartą z bardzo krótkimi wewnętrznymi drogami komunikacyjnymi co powoduje wygodę w dostępie do wszystkich pomieszczeń. Budynek jest dwukondygnacyjny (parter i poddasze). Komunikacja pionowa odbywa się poprzez bardzo wygodne szerokie schody. Mimo że druga kondygnacja jest poddaszem to nie występuje problem niskich sufitów gdyż ścianki kolankowe kończą się na wysokości prawie 2 m od podłogi piętra.
Oprócz głównych pomieszczeń mieszkalnych (pokój dzienny z aneksem kuchennym i jadalnym, 4 sypialnie, łazienka i WC oraz obszerna garderoba) w domu zaaranżowano także pomieszczenia takie jak pralnia oraz pomieszczenie techniczne na wyminniki ciepła oraz przyłącza.
Opcjonalnie dom dostosowano do montażu centralnego odkurzacza.
KOMFORT
Odpowiednie otwarcie (przeszklenia otworowe) umożliwiają takie usytuowanie budynku na działce by jego wnętrze nie było narażone na zbyt duże chłodzenie od strony północnej jak i nieprzyjemne zbytnie nasłonecznienie od strony południowej co zapobiega efektowi szklarniowemu. Budynek posiada od strony pokoju dziennego szerokie otwarcie na teren rekreacyjny działki z wygodnym tarasem.
Okna zespolone trzyszybowe o wysokiej izolacyjności w opcjach (drewno, PCV).
System grzewczy jest standardowy oparty na ogrzewaniu podłogowym zasilanym z ompy ciepła z pełną automatyką i programowalnością ustawień. Centarlna woda użytkowa w obiegu z cyrkulacją powoduje brak oczekiwania na dopływ ciepłej wody oraz centralny zasobnik ciepła zasilany głównie pompą ciepła ma pierwszeństwo grzania względem co. co powoduje szybkośc utrzymywania odpowiedniej temperatury wody.
BEZPIECZEŃSTWO
W standardzie dom jest wyposażony w metalowe zewnętrzne drzwi z zamkami wielowpustowymi oraz ociepleniem.
Na parterze zastosowano w oknach aluminiowe rolety zewnętrzne zwijane do krytych kaset o funkcjach antywłamaniowych i przeciwsłonecznych. Zewnętrzne ściany osłonowe są zbudowane między innymi z podwójnych wzmacnianych włóknami szklanymi płyt magnezytowych o bardzo dużej odporności na przebicia i uszkodzenia mechaniczne.
W budynku opcjonalnie istnieje możliwość bezproblemowego montażu instalacji sytemów alarmowych, antywłamaniowych oraz nadzoru zdalnego.





Pliki do pobrania
RZUTY KONDYGNACJI
PARTER
PIĘTRO

PRZEKRÓJ POPRZECZNY

PODDASZE
PARTER



ZESTAWIENIE

ELEWACJE

ELEWACJA WSCHODNIA

ELEWACJA ZACHODNIA


ELEWACJA POŁUDNIOWA
ELEWACJA PÓŁNOCNA
STAN WYKOŃCZENIA
Podstawowe materiały i elementy, z których wykonany jest budynek TECTO w układzie podstawowej konstrukcji:
01. FUNDAMENTY
Płyta żelbetowa monolityczna gr. 15 cm oparta na słupkach fundamentowych żelbetowych posadowionych na poziomie poniżej strefy zamarzania. Płyta ocieplona od strony gruntu warstwą styropianu o gr. 15 cm i oddzielona izolacją przeciwwodną od wpływów zewnętrznych.
zobacz więcej o fundamentach >>
02. ŚCIANY NOŚNE, OSŁONOWE I WEWNĘTRZNE
Wszystkie ściany są złożone z paneli systemu PAR-AXIS utworzonych z płyt warstwowych (płyty magnezytowe z rdzeniem styropianowym lub z wełny mineralnej) z zespolonym z nimi szkieletem z wysokiej jakości drewna klejonego KV.
W standardzie ściany i sufity wewnątrz malowane na biało.
03. STROPY
Panelowe płytowe w systemie PAR-AXIS z płyt warstwowych gr. 20 cm z warstwą sufitową z płyty magnezytowej i warstwą podpodłogową z OSB wypełnione miękką wełną mineralną o dobrym tłumieniu akustyki.
04. DACH
Konstrukcja nośna dachu to zestaw paneli dachowych systemu PAR-AXIS o grubości łacznej 25 cm wykonanych z płyt warstwowych z płyt magnezytowych z rdzeniem styropianowym zespolonych z wewnętrznym rusztem z belek i rozpór z drewna klejonego KV. Poszycie dachu wykonywane opcjonalnie jako:
a - dachówka ceramiczna lub betonowa w układzie kontrłat i łat drewnianych z dodatkową warstwą hydroizolacji z membrany PCV
b - z korytek stalowych RUUKI łaczonych na rąb stojacy. Całość podparta na panelach dachowych obłożonych flizeliną i membraną PCV
c - gont papowy TEGOLA na warstwie termozgrzewalnej papy podkładowej zgrzanej z wierzchnią warstwą paneli dachowych.
Pod szczytem dachu wewnątrz przewidziano sufit podwieszony z płyt magnezytowych rozparty między jętkami drewnianymi na ruszcie stalowym.
zobacz więcej o dachu >>
05. ELEWACJE
Elewacje - ocieplenie dodatkową warstwą wełny mineralnej gr. 10 cm z nawierzchnią w różntch wersjach:
a - malowany elastyczną ceramiczną farbą fasadową RALSTON tynk mineralny na warstwach kleju z siatką winylową,
b - okładzina z pionowo zestawionych desek kompozytowych ECOTEAK na ruszcie kompozytowym
c - okładzina z desek z drewna naturalnego (brzoza, świerk, cedr) na ruszcie drewnianym. Całość impregnowana olejowoskiem.
Dodatkowo na elewacji frontowej i tylnej półkolumny z drewna klejonego impregnowanego olejowoskiem.
06. STOLARKA OTWOROWA
Ciepłe trzyszybowe okna w trzech wersjach :
a - okna z wielokomorowego PCV
b - okna drewniane
c - okna drewniane z zewnętrzną warstwą z blachy tytanowej.
We wszystkich wariantach parapety zewnętrzne metalowe emaliowane.
W standardzie nie dostarcza się parapetów wewnętrznych!
Drzwi wejściowe w wersjach:
a - drzwi z wzmocnionego PCV
b - drzwi metalowe malowane lub
okleinowane
c - drzwi wzmacniane z drewna pełnego
W każdym przypadku drzwi z wielowpustami i dwoma zamkami renomowanych firm wraz z osprzętem (klamka, rozeta)
W standarcie nie przewidziano dostawy drzwi wewnętrznych!
07. PODŁOGI
Na parterze 10 cm warstwa dociepleniowa z twardego styropianu oraz 5 cm wylewka jastrychu z zatopionymi pętlami ogrzewania podłogowego wodnego.
Na poddaszu warstwa formowanego styropianu z kanałami na rurki grzejne i radiatory metalowe z przekryciem z wyrównującej płyty magnezytowej 11mm.
W standardzie nie przewiduje się dostawy i montażu nawierzchni podłóg!
zobacz więcej o podłogach >>
08. SCHODY WEWNĘTRZNE
Konstrukcja wsporcza drewniana ze stopniami:
a - z drewna sosnowego lakierowanego
b - z drewna (buk lub jesion)
c - z drewna dębowego lub maranti
oraz odpowiednimi podstopnicami.
Nie przewiduje się w standardzie poręczy i balustrad!
09. BALKON I TARAS
Posadzka z gładzi anhydrytowych ułożona w spadku stanowiąca odpowiedni podkład pod warstwy nawierzchniowe ceramiczne lub greting drewniany lub kompozytowy.
Nie przewidziano w standardzie dostaw balustrad oraz nawierzchni!
10. ODPROWADZENIE WÓD DESZCZOWYCH
Odprowadzenie z dachu poprzez rynny bezokapowe kryte metalowe i ukryte w warstwie ociepleniowej ścian rury spustowe o przekroju prostokątnym do gaigerów i kanalizacji podgruntowej z PCV. Kanały podziemne doprowadzone do tworzywowego zbiornika podziemnego z przelewem do kanalizacji deszczowej terenowej lub studni chłonnych w zależności od możliwości.
Opcjonalnie ze zbiornika można zasilać wylew dla podlewania ogrodu, wylew dla celów gospodarczych, zasilanie spłuczek WC oraz pralki.
zobacz więcej o kan. deszczowej >>
11. KANALIZACJA SANITARNA
Rozprowadzenie z przewodów PCV od punkyów sanitarnych (wanny, umywalki, WC itp) do umieszczonej pod płytą kanalizacji zbiorczej z rur PCV WAVIN, która prowadzi do:
a - kanalizacji sanitarnej terenowej
b - zbiornika bezodpływowego
c - przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków IN DRAIN o zdolności przetwórczej 3m2 z rozprowadzeniem w drenach poprzez materace rozsiewne pod terenem działki (długość drenażu nie przekracza 15 m)
zobacz więcej o kanalizacji >>
12. INSTALACE GRZEWCZE
Zastosowano system ogrzewania podłogowego z wodnym medium grzewczym. Rury poliwinylowe z płaszczem antydyfuzyjnym rozprowadzane z szafek rozdzielaczowych na poddaszu i parterze.
Żródło ciepla stanowi pompa ciepła powietrze-woda o mocy 6,5 kW z wymiennikiem termodynamicznym.
Podczas upałów system grzewczy można wykorzystać do obniżania temeperatury we wnętrzu budynku.
13. WODA UŻYTKOWA
Rozprowadzenie do punktów odbiorczych rurami poliwinylowymi w osłonie przeciwwykropleniowej. Ciepła woda z zasobnika 300 l podgrzewanego nagrzewnicami wprost z wymiennika dla bezpieczeństwa grzałką elektryczną. Ciepła woda w obiegu cyrkulacyjnym co zapewnia bezzwłoczny dostęp.
14. WENTYLACJA
Zastosowano system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z centralą wentylatornią cichą w przestrzeni pod szczytem dachu.
Rozprowadzenie przy pomocy rur giętkich karbowanych do anemostatów, czerpni i wwiewów.
System zaopatrzony w zestaw filtracyjny mechaniczny.
Opcjonalnie do powietrza nawiewanego można założyć rekuperator wspomagający ogrzewanie.
15 INSTALACJE ELEKTRYCZNE
Tablica rozdzielcza metalowa w ścianie wiatrołapu wyposażona w automaty bezpiecznikowe i wyłacznik różnicowy.
Przewody miedziane w osłonach Peszla
W każdym pomieszczemiu przewidziano dwa punkty świetlne i dwa gniazdka oprócz kuchni w której przewidziano dodatkowe 3 gnizdka.
Przewody zakończone w puszkach kostką. Nie przewidziano opraw świetlnych i widocznego osprzętu w postaci gniazdek, przełączników.
Dodatkowe żródło prądu to ogmiwa fotowoltaiczne o mocy 3 kW umieszczone na dachu zintegrowane z instalacją elektryczną poprzez inwerter.
Fotoogniwa przede wszystim są przeznczone do zasilania sprężarki pompy ciepła oraz podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.
WYPOSAŻENIE
Dom TECTO został opracowany tak by mógł spełniać zaraz po realizacji swoje funkcje mieszkalne. Chcąc umożliwić użytkownikowi zróżnicowanie poziomu wyposażenia zdecydowaliśmy się prowadzić opcjonalne rozwiązania niektórych ważnych elementów budynku, co pozwala na wybór kilku wersji w zależności od potrzeb oraz założonych kosztów inwestycyjnych. Opcje te zawierają także możliwość odstąpienia od naszych propozycji na rzecz własnych rozwiązań.
